این مقاله نه تنها برای کارشناسان مداربسته مفید است ، بلکه برای تمامی افرادی که میخواهند به نوعی محل خود را به دوربین مداربسته تجهیز کنند نیز به کار می آید.
برای بازدید از محلی که میخواهید در آن دوربین مداربسته نصب کنید مواردی وجود دارد که اگر به آنها توجه نکنیم ، قطعا بعد از اتمام کار سیستم ما دارای نقاط ضعف و نقاط کور خواهد بود.
متاسفانه امروزه به دلیل اوضاع نه چندان جالب اقتصادی مردم ، جدای از اینکه اکثریت به دنبال دوربین های ارزان قیمت میروند ، سعی میکنند تا جایی که امکان دارد تعداد دوربین ها نیز زیاد نشود .
پس ما هم بخاطر این مسئله سعی بر این داریم که از حداقل تعداد دوربین به طوری استفاده کنیم که علاوه بر زاویه مناسب ، نقاط کور را نیز به درستی پوشش دهیم.
به عنوان مثال برای یک سوله مستطیل ، یا مربع شکل ، باید حد اقل از دو دوربین با کیفت مناسب استفاده کرد و به شکل ضربدری در دو گوشه مخالف یکدیگر نصب کرد.
توجه داشته باشید که اگر تعداد دوربین ها برای مشتری اهمیت داشته باشد سعی کنید دوربین ها به صورت ضربدری یکدیگر را پوشش بدهند.

مطلب بعد استفاده از دوربین های واید ( زاویه دید عریض ) برای صرفه جویی در تعداد دوربین هاست .

بعضی از همکاران ما با پیشنهاد دوربین های Wide Screen یا همان دید عریض که معمولا دارای لنز ۲٫۸ به ۱۲ هستند ، به مشتری اینگونه صحبت میکنند که با استفاده از این دوربین ها دیگر نیاز نیست دو عدد دوربین در این زاویه قرار دهید چون این دوربین زاویه ۹۰ درجه را پوشش میدهد.
در این مورد باید بگوییم که تا حدودی این صحبت درست است که زاویه عریض باعث میشود منطقه میشتری را زیر نظر بگیرید ، اما داشتن زاویه دید ۹۰ درجه کاملا اشتباه است .
حداکثر زاویه دید دوربین های معمول که در بازار یافت میشود ، ۸۰ درجه است به طوری که اگر آن را در گوشه یک اطاق با دیوار ۹۰ درجه نصب کنید ، تصویر شما از گوشه سمت راست تا گوشه سمت چپ تصویر از دیوار شروع و با دیوار به پایان میرسد . یعنی اینکه کامل محیط را در تصویر خواهید داشت .
اما چرا میگوییم برای دید دقیق یک منطقه به یک دوربین عریض بسنده نکنید؟
عموما در این نوع دوربین ها وضوح تصاویر در گوشه ها خیلی کم است . به طوری که هر چقدر به سمت مرکز تصویر برویم وضوح و کیفیت آن بالاتر میرود.

نکته بعدی ، توجه به نور محیط است .

اگر در نقطه مورد نظر شما ، نور مستقیم آفتاب میتابد ، به طوری که نور مستقیم به لنز دوربین میرسد ، باید جای دوربین را عوض کنیم و یا از دوربین های WDR استفاده کنیم.
به عنوان مثال یک مغازه که درب ورودی و ویترین آن کلا شیشه ای است ، و در ساعاتی از روز ، نور مستقیم آفتاب به داخل مغازه میتابد.
مغازه دار اصرار دارد که دوربین روبه روی درب ورودی قرار داشته باشد که چهره افرادی که وارد می شوند را کاملا بگیرد .
تنها دوربینی که برای این محیط مناسب است دوربین با قابلیت WDR واقعی است. توجه داشته باشید دوربین های که DWDR هستند نیز برای چنین جایی که نور مستقیم آفتاب شدید است ، توانایی تفکیک نور و تصویر پس زمینه را نخواهند داشت.
نکته بعدی استفاده از اتاقک آسانسور در ساختمان ها برای عبور کابل هاست .

توجه داشته باشید این نکته بسیار مهم است .

اگر در مواردی که قرار است کابل ها از پارکینگ یا همکف به طبقات بالا تر و یا پشت بام برسد ، تنها راه برای عبور کابل به بالا ، اتاقک آسانسور است .
تجربه نشان داده است که متاسفانه صنف آسانسور و تکنسین های آسانسوری ، با صنف ما میانه خوبی ندارند ، و در اکثر موارد به دلیل اینکه آن ساختمان همیشه برای سرویس آسانسور خود ، با آن فرد تماس بگیرد ، سیستم را طوری تنظیم میکنند که اگر فرد دیگری وارد اتاق آسانسور شود ، سیستم به کلی خراب شود . یعنی پس از ورود افرارد دوربین مداربسته به اتاق آسانسور ، کل سیستم دچار ایراد شود . طبیعیست که تمام مشکلات به وجود آمده به شکل منطقی گردن افراد دوربین مداربسته خواهد افتاد.
برای جلوگیری از این اتفاق ها هنگام بازدید ، در صورت نیاز به عبور کابل از داخل اتاق آسانسور به کارفرما حتما اشاره کنید که روز نصب دوربین مداربسته یک نفر که کارشناس سیستم آسانسور ساختمان شما است ، حتما در محل حضور داشته باشد و با هماهنگی و مشایعت ایشان مراحل عبور کابل از اتاقک آسانسور انجام شود.

درباره novin

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *